Svak nedgang i 2022
Illustrasjonsfoto: Prognosesenteret.
Byggekostnadene og -prisene hadde en eksepsjonelt sterk vekst i fjor. Vi venter en svak nedgang i 2022, og deretter to år med marginal vekst, sier Thor Lexow, adm.dir. i VKE.
Illustrasjonsfoto: Prognosesenteret.
Byggekostnadene og -prisene hadde en eksepsjonelt sterk vekst i fjor. Vi venter en svak nedgang i 2022, og deretter to år med marginal vekst, sier Thor Lexow, adm.dir. i VKE.
Aktiviteten i økonomien har tatt seg opp betydelig, og verdiskapningen er nå på et høyere nivå enn før nedstengningen. Selv om omikron-varianten har vist seg å være svært smittsom, blir få alvorlig syke og har hatt marginale effekter på realøkonomien. Krigen i Ukraina skaper stor usikkerhet om fremtidig utvikling i markedene, men Norge får igjen av høy olje og gasspris. Økt olje- og gasspris sto alene for brorparten av oppgangen i disponibel realinntekt.
Aktiviteten reddes av ROT-markedet
Veksten i byggekostnadene og -prisene vil i kombinasjon med høyere renter legge en demper på bygginvesteringene. Vekstutsiktene for byggemarkedet er svekket, men foreløpig ligger det ikke an til noen stor nedgang. Dette betyr at nivået forblir høyt, selv om veksten uteblir.
Kort oppsummert vil markedet for nye boligbygg bidra mest negativt og trekke den samlede utviklingen ned i prognoseperioden. Samtidig ventes produksjonen av nye yrkesbygg å flate ut, mens ROT-markedene vil vokse. ROT yrkesbygg er ventet spesielt sterk vekst i 2023, på grunn av planlagt oppstart av flere store renoveringsprosjekter i offentlige bygg.
Den sterke veksten i materialkostnadene i 2021 var ventet å snu i 2022. Men så kom krigen i Ukraina som snudde opp ned på utsiktene for råvare- og energiprisene. De unormalt høye byggekostnadene vil nå vedvare lengre enn tidligere antatt, og når korreksjonen kommer avhenger av hvor lenge krigen i Ukraina og sanksjonene mot Russland fortsetter å forstyrre internasjonal handel.
Markedet for nyinstallasjon og vedlikehold av ventilasjonsanlegg tilknyttet bygg er beregnet til 12,7 mrd. kroner i 2021.
– Verdien av klimaarbeider tilknyttet eksisterende bygg ventes å øke med ca. 2 % i år, og med hele 4 % neste år, mens installasjon i nybygg ventes å gå ned neste periode, avslutter Lexow.
VKEs markedsrapport vår 2022
VKE Markedsrapport for klimamarkedet gis ut to ganger per år, én på høsten og én på våren. Rapporten produseres i samarbeid med Prognosesenteret AS.
Med klimamarkedet mener vi markedet for installasjon og vedlikehold av ventilasjons- og kulde-/varmepumpeanlegg, inkludert automatikk og produkter. I tillegg til installasjon og vedlikehold av ventilasjon og varmepumper i bolig og klimakomfort i næringsbygg, utføres det anslagsvis arbeider for et par mrd. kroner i året innen dagligvarekjøling og i prosesskjøling i industrien, som ikke er med i definisjonen av klimamarkedet i denne rapporten.
Les hele markedsrapporten på medlemssiden (krever innlogging).
Enøk-konferansen 2026 går av stabelen onsdag 29. april på Næringslivets hus i Oslo. Vi gir deg et variert og spennende program som setter fokus på hvordan ventilasjon, kulde og varmepumpebransjen henter ut enøkpotensialet og samtidig opprettholde et godt inneklima med minimale klima- og miljøbelastninger.
Tre år med VKEs EPD-generator har resultert i en mengde miljødeklarasjoner (EPD'er) på ventilasjonsprodukter. Mye nytt har skjedd og EPD-generatoren skal revideres for en ny periode. Bli med på webinar og lær mer om VKEs EPD-generator og veien videre.
Sykefravær i bygge- og anleggsnæringen påvirker både arbeidsmiljø og lønnsomhet. Det er ikke bare en kostnad, men også en arbeidskraftreserve. Hva koster det din bedrift? Og hvordan kan dere få ned kostnaden?
Miljødirektoratet har valgt å følge opp høringen som ble gjennomført i høst med å fryse satsen for refusjon av CO2-avgiften på kuldemedier på 2025-nivå fra 1. januar 2016.
Julen ringes snart inn, 2025 går mot slutten og vi kan nyte juleferien med familie og venner. Før helligdagene setter inn benytter vi anledningen til å fortelle kort hva VKE har arbeidet med i året som har gått.
En ekspertgruppe satt ned av VKE i samarbeid med PDT Norge har utarbeidet den første datamalen (PDT) for kanal- og baderomsvifter. – Vi i Flexit er storfornøyd med at første PDT nå er på plass. Nå må markedet ta den i bruk og kreve produktdata for baderomsvifter på det standardiserte PDT-formatet fra PDT Norge, sier Jon Dehli.