Ny database for energimerkede produkter

Ventilasjonsaggregat for bolig, kilde: Flexit AS.
Nå skal alle produkter med energimerke registreres i en ny felles database for EU, EPREL.
Ventilasjonsaggregat for bolig, kilde: Flexit AS.
Nå skal alle produkter med energimerke registreres i en ny felles database for EU, EPREL.
På ventilasjonsområdet gjelder dette ventilasjonsaggregater for boliger og kjøkkenventilatorer. Kravet om å registrere produkter i databasen ble innført 1. januar.
Lanserer du nye modeller, må du nå registrere dem i databasen før du kan omsette dem.
For modeller lansert mellom 1. august i 2017 og 1. januar i år, er fristen for å registrere i EPREL 30. juni 2019. For produkter med eldre modeller enn dette, er det frivillig å registrere i EPREL.
Les mer hos NVE.
Bygg Reis Deg er Norges største messe for bolig, bygg og eiendomsutvikling. I år er VKE en av samarbeidspartnerne og har arbeidet for mer synlighet på temaene inneklima, ventilasjon og energieffektivisering.
Norsk økonomi står overfor en aktivitetsoppgang, med en ventet vekst på rundt 2 prosent i 2025, før den avtar til rundt 1,4 prosent. Denne veksten vil merkes godt i byggemarkedet, som ser ut til å ha passert bunnen etter et kraftig fall på nesten 8 prosent i 2024. Ventilasjonsmarkedet for nyinstallasjon og vedlikehold, som falt kraftig i 2023 og 2024, forventes å flate ut i år før det snur til sterk vekst i 2026.
Kan du tenke deg å ta fagbrev som ventilasjonstekniker ved å være med på teoriforberedende kurs? OTDE og VKE setter nå opp et nytt kurs 17. oktober for praksiskandidater i ventilasjonsteknikkfaget.
Enova endrer støtteordningene for husholdninger. Nå må boligeiere søke og få tilsagn før de starter energitiltak. Samtidig blir det åpnet for støtte til flere vanlige energiløsninger – mens noen ordninger fases ut.
Europakommisjonen har lansert en ny pakke for å modernisere, forenkle og digitalisere EUs produktlovgivning. Endringene vil blant annet påvirke produsenter og leverandører av trykkpåkjent utstyr (PED) ved at de må innføre obligatoriske digitale deklarasjoner og digitale produktpass. Målet er å redusere kostnader for bedrifter og å støtte «digital-by-default»-praksis.
Fra 24. til 26. september vil over 500 industriledere samles i Praha til 2025 EUROVENTSUMMIT, Europas største møteplass for sentrale beslutningstakere innen inneklima, prosesskjøling og matvarekjedeteknologi. Det er fortsatt ledige plasser.