Julehilsen fra VKE
Snart ringes julen inn, året går mot slutten og vi kan endelig senke skuldrene og nyte en velfortjent juleferie.
Snart ringes julen inn, året går mot slutten og vi kan endelig senke skuldrene og nyte en velfortjent juleferie.
VKE sender med dette en julehilsen og ønsker å fortelle hva vi har arbeidet med og hvilke resultater vi har oppnådd i året som har gått.
2021 har vært nok et år sterkt preget av koronasituasjonen og spesielt de siste ukene med en ny smittebølge har krevd en gjeninnføring av strenge smitteverntiltak som griper inn i både arbeidslivet og privatlivet. Smittevern, hjemmekontor og restriksjoner har preget hverdagen til alle. Bedriftene skal ha ros for å følge opp smittevern og for å bruke bransjestandarden fra BNL for smittevern på bygg- og anleggsplasser.
Til tross for koronasituasjonen er de fleste tilbakemeldingene fra medlemmene at markedet har gått langt bedre enn fryktet. Det skyldes først og fremst at igangsettingen av nye yrkesbygg ikke ble så lav som antatt, og at etterspørselen etter nye boliger har også vært solid. Det som nå skaper bekymring og usikkerhet er dårlig tilgang på materialer og komponenter som inngår i de tekniske installasjonene samt kostnadsnivået.
I løpet av året har VKE fått flere nye medlemmer. Det styrker bransjen å være organisert og stå samlet om sakene vi jobber med, spesielt i vanskelige tider og ikke minst i det grønne skiftet markedet nå skal gjennom. Nytten og viktigheten av å tilhøre en bransjeforening merker man spesielt når det kreves ending for å være relevant og konkurransedyktig.
Det har vært et arbeidskrevende år. Arbeidet innen fagutdanning, læreplasser, standardisering, digitalisering, sirkulær økonomi samt endringer i lovverk og forskrifter har stått øverst på listen. Vårt arbeid med lover, forskrifter og standarder er helt avgjørende for å ivareta bransjens interesser og sikre gode rammebetingelser. Medlemskapet i VKE skal gjøre det mer forutsigbart å være bedrift i vår bransje. Vårt arbeid sammen med BNL-fellesskapet og NHO skal bistå deg som arbeidsgiver, bransjeaktør og forenkle din hverdag.
Vi takker for samarbeidet i 2021 og ønsker en riktig god jul og et godt nytt år!
Varm julehilsen fra
Thor og Espen
ECHA, det Europeiske kjemikaliebyrået har nå publisert den endelige innstillingen til RAC, risikokomitéen. Samtidig har SEAC, den samfunnsøkonomiske komitéen lagt sitt utkast til innstilling til høring.
VKEs markedsrapport for våren 2026 er publisert. Rapporten viser at markedet for nyinstallasjon og vedlikehold ventilasjonsanlegg falt kraftig i 2023 – 2024 som følge av lavere nybyggaktivitet.
Hvis du leverer vannbåren varme i kombinasjon med luft-til-vann- eller væske-til-vann-varmepumper, er det nå på tide å sette av et par dager til en viktig faglig oppdatering.
Mens søkertallene til yrkesfag aldri har vært høyere, så er det ingen utvikling av søkere til kulde-, varmepumpe og ventilasjonsteknikk. I 2026 var det 135 søkere, én færre enn året før.
VKE holder digitalt høringsmøte for medlemmer om forslag til energi- og klimagasskrav i TEK17 onsdag 15. april kl. 13.00 – 16.00.
Enøk-konferansen 2026 går av stabelen onsdag 29. april på Næringslivets hus i Oslo. – Ikke gå glipp av vårens viktigste konferanse innen enøk. Her møter du noen av de smarteste hodene innen energieffektivisering i Norge. I tillegg har vi fått med en hjerneforsker, sier administrerende direktør Thor Lexow i VKE.