Arbeidet i AREA er delt opp i arbeidsgrupper (WG) som fokuserer på ulike områder som berøre kuldebransjen.
WG Sustainable Innovation
Denne arbeidsgruppen følger opp EUs arbeid med bærekraft og elektrifisering. Arbeidsgruppen følger tett med på endringer i reglene for økodesign og energimerking av produkter. For øyeblikket er regulering for energimerking av profesjonelle kuldeprodukter og produkter for oppvarming og kjøling under revisjon, forteller Espen Rønning, fagsjef i VKE.
WG Human Capital
Kuldebransjen i Europa har behov for å tiltrekke seg fagpersoner og kompetanse, men det er sterk konkurranse fra andre bransjer. Arbeidsgruppen deltar i flere prosjekter hvor man jobber med å utdanne flere fagfolk både i Europa og utenfor. AREA har blant annet et tett samarbeid med FNs miljøprogram (UNEP) og har i samarbeid med ASHRAE utarbeidet en treningsmanual for kuldeteknikere som kan brukes i utviklingsland, AREA hjelper også til med å trene instruktører og eksaminere kandidater.
Andre prosjekter AREA er involvert i er Real Alternatives 4 Life som skal tilgjengeliggjøre undervisningsmateriale for alternative kuldemedier og SkillSafe som skal trene montører i å trygt installere luft-vann varmepumper med propan. SkillSafe er akkurat nå ute med en veiledning for installasjon av luft/vann-varmepumper med propan (R-290). Denne skal VKE og NOVAP arbeide med å få publisert på norsk slik at vi kan også gjennomføre kurs i Norge, opplyser Rønning.
WG Refrigerants
Arbeidsgruppen som jobber med kuldemedier følger opp regulering som går på bruken av ulike kuldemedier. Her har det vært store endringer i regelverk å følge opp de siste årene. AREA har et tett samarbeid med EU kommisjonen og mange innspill fra AREA har blitt tatt med inn i den reviderte f-gassforordningen. Spesielt er kommisjonen lyttende til hvilken kompetanse og kunnskap som bør kreves for at man skal kunne få f-gass-sertifikat eller treningsbevis.
Restriksjonsforslaget om PFAS ble mye diskutert på arbeidsgruppemøtet i Istanbul. Et mulig forslag som ligger på bordet hos det Europeiske kjemikaliebyrået vil forby nye anlegg med PFAS, men service og vedlikehold ser ut til å få et tidsubegrenset unntak (ikke 12 år som første utkast).
WG Legislation & Standards
Den siste arbeidsgruppen jobber i hovedsak med standardisering, hvor revisjonen av EN 378-serien er det viktigste punktet på agendaen akkurat nå. Flere av medlemmene i AREA deltar aktivt i revisjonen av EN 378-serien, men det er også mange som ikke gjør det. Arbeidsgruppen har jobbet frem et informasjonsnotat om hvordan man kan påvirke utviklingen av EN 378-serien gjennom høringsprosessen som starter nå i sommer.