– Norge står foran en stor omstilling av energibruken. Økende press på energisystemet og elektrifisering av industri og transport gjør at vi må finne nye løsninger på hvordan vi kan energieffektivisere og legge om energibruken. Denne utlysningen gir bransjen mulighet til å delta i å forme denne omstillingen, sier Espen Rønning, fagsjef i VKE.
Hvem kan søke?
Samarbeidsprosjekter er som navnet tilsier innrettet mot bransjemessige samarbeid hvor en godkjent forskningsorganisasjonen leder prosjektet. Det er krav om minimum to norske brukerpartnere som ikke kan være FoU-organisasjoner.
– Samarbeidsprosjekter er laget for at man kan løfte FoU-spørsmål som gjelder hele bransjen. Her kan bedrifter som vanligvis konkurrerer gå sammen for å finne svar på utfordringer de deler, sier Espen Rønning.
Dersom man har et FoU-spørsmål man ønsker å sette fokus på så bør man ta kontakt med en FoU-organisasjon, enten et universitet som NTNU eller OsloMet eller et forskningsinstitutt som Sintef eller Norce.
Hva kan man søke om?
Utlysningen finansierer samarbeidsprosjekter som utvikler teknologi og kompetanse som effektivisere energibruken og bedre utnytte lokale energiressurser. Prosjektet må berøre minst ett, men gjerne flere av følgende områder:
- effektiv energibruk i bygg og lokalområder
- energieffektivisering i utvalgte deler av norsk industri, og overgang fra fossile energikilder til fornybare løsninger i disse sektorene (se avgrensninger)
- samspill mellom energibærere, lokal energiproduksjon og stasjonær energilagring innenfor et avgrenset område eller lokalmiljø, gjerne gjennom samarbeid mellom energibehovet til bygningsmassen og lokal industri
- utfasing av el-basert bygningsoppvarming, overgang til andre fornybare energikilder
- miljøkonsekvenser knyttet til områdene over
Viktige datoer
Det er viktig å merke seg at prosessen krever god planlegging, ettersom samarbeidsgruppen formelt må etableres før søknaden sendes inn.
Søknadsfristen er 9. september 2026
Tidligste tillatte prosjektstart: 1. januar 2027
Seneste tillatte prosjektstart: 1. juni 2027
Forskningsrådet avholder et webinar 17. juni kl. 13-14. Der vil de gå gjennom utlysningen og svare på spørsmål om utlysningen.
Mer informasjon om dette webinaret finner du her.
VKE veileder deg
– Medlemsbedrifter kan gjerne ta kontakt med oss i VKE dersom de ønsker veiledning om utlysningen. Vi har gode kontakter både til Forskningsrådet og aktuelle forskningsmiljøer, avslutter Espen Rønning.
Les mer om utlysningen på Forskningsrådets nettsider.