Fryst sats for refusjon av avgift på HFK
Miljødirektoratet har valgt å følge opp høringen som ble gjennomført i høst med å fryse satsen for refusjon av CO₂-avgiften på kuldemedier på 2025-nivå fra 1. januar 2016.
Miljødirektoratet har valgt å følge opp høringen som ble gjennomført i høst med å fryse satsen for refusjon av CO₂-avgiften på kuldemedier på 2025-nivå fra 1. januar 2016.
– Det er viktig å merke seg at det kun er refusjonssatsen som har blitt fryst, avgiften som må betales ved kjøp av nytt kuldemedium kommer til å fortsette å stige, sier Espen Rønning, fagsjef i VKE.
Refusjonssatsen fryses til 1 405 kroner per tonn CO₂-ekvivalent.
Evaluering av refusjonsordningen
Miljødirektoratet fikk i 2024 utarbeidet en evaluering av Oslo Economics som så på utviklingen i ordningen. Overgangen fra kuldemedier med høy GWP til kuldemedier med stadig lavere GWP har ført til at refusjonsutgiftene nærmer seg inntektene man får fra CO₂-avgiften. CO₂-avgiften er planlagt hevet årlig frem mot 2030, så refusjonsutbetalingen var forventet å stige for hvert år.
Oslo Economics foreslo 5 ulike tiltak for å forbedre ordningen:
Av disse tiltakene har Miljødirektoratet så langt bare gått videre med tiltak nr. 2, å frikoble refusjonssatsen fra avgiftssatsen.
Høringsinnspill fra bransjen
VKE utarbeidet et høringsinnspill sammen med Norsk Varmepumpeforening og Norsk Kjøleteknisk Forening på høringen om å fryse satsen. Foreningene er enige om at det er hensiktsmessig å fryse refusjonssatsen på dagens nivå, men er bekymret for at behandlingskostnadene for returnert kuldemedium stadig stiger og at dette kan føre til at man får samlet inn mindre kuldemedium.
– Vi er også bekymret for at innsamlingen av HFOer, som har veldig lav GWP-verdi, ikke vil ha de samme insentivene som for kuldemedier med høy GWP. HFO er mistenkt å være en miljøgift og det er for lite kunnskap om effektene den har på miljøet i dag til at den bare kan slippes ut. Vi har derfor bedt Miljødirektoratet om å se på hvordan HFOer kan inkluderes i refusjonsordningen, avslutter Espen Rønning
ECHA, det Europeiske kjemikaliebyrået har nå publisert den endelige innstillingen til RAC, risikokomitéen. Samtidig har SEAC, den samfunnsøkonomiske komitéen lagt sitt utkast til innstilling til høring.
VKEs markedsrapport for våren 2026 er publisert. Rapporten viser at markedet for nyinstallasjon og vedlikehold ventilasjonsanlegg falt kraftig i 2023 – 2024 som følge av lavere nybyggaktivitet.
Hvis du leverer vannbåren varme i kombinasjon med luft-til-vann- eller væske-til-vann-varmepumper, er det nå på tide å sette av et par dager til en viktig faglig oppdatering.
Mens søkertallene til yrkesfag aldri har vært høyere, så er det ingen utvikling av søkere til kulde-, varmepumpe og ventilasjonsteknikk. I 2026 var det 135 søkere, én færre enn året før.
VKE holder digitalt høringsmøte for medlemmer om forslag til energi- og klimagasskrav i TEK17 onsdag 15. april kl. 13.00 – 16.00.
Enøk-konferansen 2026 går av stabelen onsdag 29. april på Næringslivets hus i Oslo. – Ikke gå glipp av vårens viktigste konferanse innen enøk. Her møter du noen av de smarteste hodene innen energieffektivisering i Norge. I tillegg har vi fått med en hjerneforsker, sier administrerende direktør Thor Lexow i VKE.