Innspill til energiloven

Kvalifiserte fagpersoner må gjøre fysisk befaring for energivurdering av klimaanlegg, mener VKE, som også vil at inneklima skal vurderes både for av både energiattest og energivurdering.
Kvalifiserte fagpersoner må gjøre fysisk befaring for energivurdering av klimaanlegg, mener VKE, som også vil at inneklima skal vurderes både for av både energiattest og energivurdering.
Forslag til endringer i energiloven er nå på høring fra Olje- og energidepartementet. Høringsforslaget er med på å legge til rette for å gjennomføre bygningsenergidirektiv II fra 2010. Det omfatter blant annet energikrav i byggereglene, energiattest for bygninger og energivurdering av tekniske installasjoner. Samtidig legger endringen opp til å implementere energieffektiviseringsdirektivet fra 2012.
Berører bransjens rammebetingelser
– Det er viktig at bransjen engasjerer seg nå når energiloven endres og nye forskrifter skal utarbeides. Dette berører bransjens rammebetingelser og faktisk også folk flest, understreker administrerende direktør Thor Lexow i VKE. Han forteller at VKE engasjerer seg på vegne av medlemmene og er et talerør for klimabransjen.
VKEs viktigste innspill til høringsforslaget
Les VKEs høringssvar:
2019-01-28 VKE høringskommentar til endringer i energiloven og naturgassloven.pdf
I mars ble ny NS 3031 fastsatt av Standard Norge. Det er en stor milepel for alle som jobber med energiberegninger, klimagassberegninger og optimalisering av VVS-installasjoner i bygninger. Her kommer en gjennomgang av bakgrunn og hva som er nytt.
Knut Skogstad og Bjørn-Osvald Skandsen ble under generalforsamling i NHO Byggenæringen valgt som henholdsvis, styremedlem i NHO Byggenæringen og medlem av NHO Byggenæringens valgkomité. Med dette valget er VKE godt representert i Norges viktigste organisasjon for bygg og anlegg.
AREA, den europeiske bransjeforeningen for kuldeentreprenører, arrangert nylig sin generalforsamling. Generalforsamlingen arrangeres hvert år av ett av medlemmene og i år hadde SOSIAD (den tyrkiske kuldeforeningen) invitert til møte i Istanbul. VKE er medlem i AREA og representerer de norske entreprenørene i kulde- og varmepumpebransjen.
Et stort flertall av organisasjonene i arbeidslivet ber regjeringens om ikke å innføre Norgespris på strøm. VKE har gjennom NHO Byggenæringen jobbet for å få frem hvorfor Norgespris er en dårlig løsning for vår bransje og hele næringslivet. – Her blir man forledet til å tro at man sikrer folk varig billig strøm sier Thor Lexow, administrerende direktør i VKE.
1. august trer den nye lærlingeklausulen om bruk av lærlinger i offentlige kontrakter i kraft. Der blir kravet til hvor mange lærlinger som må delta i arbeidet skjerpet betraktelig.
På årsmøte i VKE den 6. mai ble det valgt nytt styre i VKE. Knut Skogstad fra Flexit AS ble gjenvalgt som styreleder. Ny i styret er Martin Schjølberg som representerer PTG Kuldeteknisk AS. Som varamedlem har VKE fått inn Ole Jonny Rogne fra Nordvest Miljø AS.