Jakter lærlinger aktivt
Sindre og Pål Eklund orienterer.
Therma og Johnson Controls samarbeider om å skaffe seg gode lærlinger.
Sindre og Pål Eklund orienterer.
Therma og Johnson Controls samarbeider om å skaffe seg gode lærlinger.
De to selskapene er begge VKE-medlemmer, og har laget en felles presentasjon av industriell kulde. Den bruker de aktivt ved skolebesøk.
– Johnson Controls har besøkt Malakoff og Ås, mens Therma har vært på Kuben og Ringsaker. Det er hyggelig å se at de kan samarbeide om dette, sier VKEs læreplassjeger Thomas Bergersen.
Besøket av Sindre og Pål Eklund i Therma var fint og inspirerende, mener han.
– De fikk formidlet industrikjøling på en god og interessant måte – og det var selvsagt populært at de spanderte pizza og brus til lunsj!
Begge bedriftene ønsker minst én lærling hver, og har fått søkere etter å ha besøkt skolene.
– De ønsker også å gjøre dette i årene fremover, da helst litt tidligere i skoleåret, forteller Bergersen.
ECHA, det Europeiske kjemikaliebyrået har nå publisert den endelige innstillingen til RAC, risikokomitéen. Samtidig har SEAC, den samfunnsøkonomiske komitéen lagt sitt utkast til innstilling til høring.
VKEs markedsrapport for våren 2026 er publisert. Rapporten viser at markedet for nyinstallasjon og vedlikehold ventilasjonsanlegg falt kraftig i 2023 – 2024 som følge av lavere nybyggaktivitet.
Hvis du leverer vannbåren varme i kombinasjon med luft-til-vann- eller væske-til-vann-varmepumper, er det nå på tide å sette av et par dager til en viktig faglig oppdatering.
Mens søkertallene til yrkesfag aldri har vært høyere, så er det ingen utvikling av søkere til kulde-, varmepumpe og ventilasjonsteknikk. I 2026 var det 135 søkere, én færre enn året før.
VKE holder digitalt høringsmøte for medlemmer om forslag til energi- og klimagasskrav i TEK17 onsdag 15. april kl. 13.00 – 16.00.
Enøk-konferansen 2026 går av stabelen onsdag 29. april på Næringslivets hus i Oslo. – Ikke gå glipp av vårens viktigste konferanse innen enøk. Her møter du noen av de smarteste hodene innen energieffektivisering i Norge. I tillegg har vi fått med en hjerneforsker, sier administrerende direktør Thor Lexow i VKE.