Utfordrer komfortligningen

Nye veier til godt termisk inneklima – eller blindgater og gjengrodde stier? Norsk Innemiljøorganisasjon inviterer til fagmøte onsdag 23. januar 2019.
Nye veier til godt termisk inneklima – eller blindgater og gjengrodde stier? Norsk Innemiljøorganisasjon inviterer til fagmøte onsdag 23. januar 2019.
"Komfortligningen" har i mange tiår vært styrende for prosjektering av termisk inneklima: at statiske forhold, termisk balanse med omgivelsene, lav lufthastighet og liten strålingsasymmetri er det som gir godt inneklima!
Forskning har vist at dette er et forenklet bilde, og enkelte byggeprosjekter har valgt å utfordre gjengse kriterier for inneklima – ofte for å redusere investeringskostnader, energi- og effektbehov – og kanskje av hensyn til brukerne.
Årets første fagmøte i Norsk Innemiljørganisasjon gir et innblikk i hvilken teoretisk kunnskap vi har på feltet, og presenterer prosjekter der man går utenom gjengse løsninger – og hvorfor man mener at dette går bra. Vi ser fram til et fagmøte med høy temperatur på flere enn en måte!
Tid: Onsdag 23. januar 2019 kl. 15:45 – 19:00
Sted: Multiconsult, auditoriet, Nedre Skøyen vei 2 0276 Oslo
Programmet laster du ned her.
Fagmøtet koster kr. 100,- for medlemmer av Norsk Innemiljøorganisasjon og kr. 200,- for ikke medlemmer. Gratis for studenter og bedriftsmedlemmer.
Påmelding innen 21. januar 2019 kl 9:00 til: sverre.holos@sintef.no.
Enova endrer støtteordningene for husholdninger. Nå må boligeiere søke og få tilsagn før de starter energitiltak. Samtidig blir det åpnet for støtte til flere vanlige energiløsninger – mens noen ordninger fases ut.
Europakommisjonen har lansert en ny pakke for å modernisere, forenkle og digitalisere EUs produktlovgivning. Endringene vil blant annet påvirke produsenter og leverandører av trykkpåkjent utstyr (PED) ved at de må innføre obligatoriske digitale deklarasjoner og digitale produktpass. Målet er å redusere kostnader for bedrifter og å støtte «digital-by-default»-praksis.
Fra 24. til 26. september vil over 500 industriledere samles i Praha til 2025 EUROVENTSUMMIT, Europas største møteplass for sentrale beslutningstakere innen inneklima, prosesskjøling og matvarekjedeteknologi. Det er fortsatt ledige plasser.
Det europeiske kjemikaliebyrået (ECHA) publisert den 20. august et oppdatert restriksjonsforslag for PFAS. Oppdateringen er utarbeidet av Tyskland, Nederland, Sverige, Danmark og Norge, de samme landene som leverte det opprinnelige forslaget i januar 2023.
Standarden for kuldeanlegg, klimaanlegg og varmepumper, EN 378:2016, er under revisjon. Den europeiske standardiseringsorganisasjonen CEN har sendt ut det foreslåtte utkastet til offentlig høring. Dette gir interesserte parter en mulighet til å påvirke den endelige versjonen av standarden før den publiseres. Det er flere betydelige endringer som er foreslått, og de vil ha en innvirkning på både design og installasjon av ferdigbygde og plassbygde anlegg.
Digitalt produktpass er et nytt verktøy som EU nå utvikler som del av arbeidet med den sirkulære økonomien og bærekraftige produkter. Et digitalt produktpass er en digital samling av informasjon om et produkt gjennom hele dets livsløp – fra produksjon, bruk, vedlikehold til avhending eller resirkulering.