Bli med på åpent medlemsmøte i PDT Norge!

Publisert

Illustrasjonsfoto: PDT Norge.

I mars ble VKE medstifter av PDT Norge sammen med flere bransjeforeninger. Nå er PDT Norge klar for å innlemme medlemmer i foreningen og inviterer til åpent medlemsmøte.

Det var et stort skritt for digitaliseringen av byggenæringen da VKE sammen med Byggevareindustrien, Elektroforeningen, Norske Trevarer, Treindustrien og VA og VVS produsentene VVP gikk sammen med DiBK og stiftet PDT Norge.

– Digitalisering er helt sentralt for å lykkes i å effektivisere og bidra til det grønne skiftet. Etableringen av PDT Norge er en av de grunnleggende felleskomponentene som må på plass for å få fart på den åpne digitaliseringen i bransjen, sier Thor Lexow, adm.dir. i VKE.

Åpent medlemsmøte
PDT Norge er under etablering og inviterer nå til et åpent medlemsmøte der du kan bli bedre kjent med initiativet. Formålet med PDT Norge er å samle bransjen om utvikling, vedlikehold og distribusjon av felles datamaler for digital produktinformasjon. Initiativet er direkte koblet til myndighetenes og BAE-bransjen innsats for økt digitalisering.

På det åpne medlemsmøtet vil du få en bakgrunn for stiftelsen av PDT Norge, status i arbeidet og fortelle om hvilke planer PDT Norge har fremover. Alle organisasjoner er velkomne til dette åpne medlemsmøtet, uavhengig om du er medlem hos oss eller ikke. Møtet holdes på Teams tirsdag 22. juni kl. 14.30 – 16.00. 

Påmelding gjør du her.

Hvem kan bli medlem?
Private bransje- og interesseorganisasjoner og foreninger innenfor bygg-, anleggs- og eiendomsnæringen, samt offentlige byggherrer og myndighetsorganer, kan opptas som ordinære medlemmer i PDT Norge.

Hva får du som medlem?
Som medlem i PDT Norge kan du påvirke det viktige arbeidet med å gi hele næringen en felles, uavhengig plattform hvor alle aktører kan få tilgang på omforente og nøytrale produktdatamaler (PDT’er). Det vil være muligheter for å engasjere seg i arbeidsgrupper hvor man kan påvirke hvilke egenskaper som er relevant for PDT’ene. Som medlem vil du også få anledning til å teste ut og pilotere bruk av PDT’er. Alle medlemmer har også rett til å delta på årsmøte, har stemmerett og er valgbare til tillitsverv i foreningen.

Mer informasjon om PDT Norge og medlemskap finner du her.

Flere nyheter

  1. |

    Mesterbrev i ventilasjonsteknikk!

    Endelig er det mulig for å kandidater med fagbrev i ventilasjonsteknikk å ta mesterbrev i sitt fag. – Dette er et viktig skritt for å formalisere og heve kompetansen i en bransje som er avgjørende for folkehelse, energieffektivitet og bygningers levetid, sier Espen Rønning, fagsjef i VKE

  2. |

    Inneklima på Bygg Reis Deg

    Bygg Reis Deg er Norges største messe for bolig, bygg og eiendomsutvikling. I år er VKE en av samarbeidspartnerne og har arbeidet for mer synlighet på temaene inneklima, ventilasjon og energieffektivisering.

  3. |

    Oppgang i klimamarkedet

    Norsk økonomi står overfor en aktivitetsoppgang, med en ventet vekst på rundt 2 prosent i 2025, før den avtar til rundt 1,4 prosent. Denne veksten vil merkes godt i byggemarkedet, som ser ut til å ha passert bunnen etter et kraftig fall på nesten 8 prosent i 2024. Ventilasjonsmarkedet for nyinstallasjon og vedlikehold, som falt kraftig i 2023 og 2024, forventes å flate ut i år før det snur til sterk vekst i 2026.

  4. |

    Arbeid med ny EU-lovgivning for trykkpåkjent utstyr og maskindirektivet

    Europakommisjonen har lansert en ny pakke for å modernisere, forenkle og digitalisere EUs produktlovgivning. Endringene vil blant annet påvirke produsenter og leverandører av trykkpåkjent utstyr (PED) ved at de må innføre obligatoriske digitale deklarasjoner og digitale produktpass. Målet er å redusere kostnader for bedrifter og å støtte «digital-by-default»-praksis.

Påmelding nyhetsbrev

Påmelding til vårt nyhetsbrev

Avmeldingen er mottatt!

Skriv inn din e-post-adresse her: