Kulvent gjør det enkelt å ha lærlinger – og sikrer rekruttering til bransjen

Publisert

Deler av styret i Kulvent. Bak: Einar Gulbrandsen, Henning Friis og Kristoffer Borge. Foran: Espen Rønning og Thomas Bergersen.

– Det å rekruttere ungdom til fagutdanninger blir stadig mer krevende, også for oss i ventilasjonsbransjen og kulde- og varmepumpebransjen.

Nytt opplæringskontor
Derfor har VKE  vært med på å starte opp et nytt opplæringskontor: Kulvent, rettet mot de nye fagutdanningene kulde- og varmepumpetekniker og ventilasjonstekniker.
Kulvent har som mål å:

  • Sikre rekruttering til skolene
  • Sørge for at vi har bedrifter som kan ta imot elever så de får fullført utdanningen
  • Tilby alle relevante kurs lærlingene trenger for raskt å kunne komme i arbeid
  • Kvalitetssikre elevene opplæring
  • Veilede og hjelpe bedriftene med alt det praktiske knyttet til det å ha lærlinger

Kulvent ønsker din bedrift som medlem i opplæringskontoret
Alle bedrifter er velkomne uansett om dere har lærlinger eller ikke akkurat nå. Trenger dere folk, er det ekstra aktuelt å bli medlem. Kulvent hjelper dere med å ansette lærling, passer på at fagplanen blir fulgt, bidrar med kursing og annet praktisk.

Har dere ingen planer om å ansette lærling? Bli med på et felles løft for bransjen uansett, så er bedriften godt rustet den dagen dere trenger lærling.

Medlemskap i Kulvent er gratis
Vil du vite mer om opplæringskontoret, ta kontakt med daglig leder Thomas Bergersen. Han tar gjerne en prat eller kommer på besøk.

Kontaktinformasjon
Thomas Bergersen
Tlf. 48 28 10 81 eller thomas@kulvent.no

Styret for Kulvent
Styret er bredt satt sammen med representanter fra bedrifter og organisasjoner i bransjen.

  • Espen Rønning, VKE – styreleder
  • Erik Hoksrød, NKF
  • Einar Gulbrandsen, NOVAP
  • Marie Helen Larsen Reinnel, EPTEC
  • Stig Uthushagen, GK Norge AS
  • Sindre Olsen, Therma Industri AS
  • Kristoffer Borge, Coolteam AS
  • Henning Friis, Luftkvalitet AS

Flere nyheter

  1. |

    Arbeid med ny EU-lovgivning for trykkpåkjent utstyr og maskindirektivet

    Europakommisjonen har lansert en ny pakke for å modernisere, forenkle og digitalisere EUs produktlovgivning. Endringene vil blant annet påvirke produsenter og leverandører av trykkpåkjent utstyr (PED) ved at de må innføre obligatoriske digitale deklarasjoner og digitale produktpass. Målet er å redusere kostnader for bedrifter og å støtte «digital-by-default»-praksis.

  2. |

    Høring av revidert EN 378-standard – En viktig mulighet for bransjen

    Standarden for kuldeanlegg, klimaanlegg og varmepumper, EN 378:2016, er under revisjon. Den europeiske standardiseringsorganisasjonen CEN har sendt ut det foreslåtte utkastet til offentlig høring. Dette gir interesserte parter en mulighet til å påvirke den endelige versjonen av standarden før den publiseres. Det er flere betydelige endringer som er foreslått, og de vil ha en innvirkning på både design og installasjon av ferdigbygde og plassbygde anlegg.

  3. |

    Digitale produktpass – DPP

    Digitalt produktpass er et nytt verktøy som EU nå utvikler som del av arbeidet med den sirkulære økonomien og bærekraftige produkter. Et digitalt produktpass er en digital samling av informasjon om et produkt gjennom hele dets livsløp – fra produksjon, bruk, vedlikehold til avhending eller resirkulering.

Påmelding nyhetsbrev

Påmelding til vårt nyhetsbrev

Avmeldingen er mottatt!

Skriv inn din e-post-adresse her: