Fryst sats for refusjon av avgift på HFK
Miljødirektoratet har valgt å følge opp høringen som ble gjennomført i høst med å fryse satsen for refusjon av CO₂-avgiften på kuldemedier på 2025-nivå fra 1. januar 2016.
Miljødirektoratet har valgt å følge opp høringen som ble gjennomført i høst med å fryse satsen for refusjon av CO₂-avgiften på kuldemedier på 2025-nivå fra 1. januar 2016.
– Det er viktig å merke seg at det kun er refusjonssatsen som har blitt fryst, avgiften som må betales ved kjøp av nytt kuldemedium kommer til å fortsette å stige, sier Espen Rønning, fagsjef i VKE.
Refusjonssatsen fryses til 1 405 kroner per tonn CO₂-ekvivalent.
Evaluering av refusjonsordningen
Miljødirektoratet fikk i 2024 utarbeidet en evaluering av Oslo Economics som så på utviklingen i ordningen. Overgangen fra kuldemedier med høy GWP til kuldemedier med stadig lavere GWP har ført til at refusjonsutgiftene nærmer seg inntektene man får fra CO₂-avgiften. CO₂-avgiften er planlagt hevet årlig frem mot 2030, så refusjonsutbetalingen var forventet å stige for hvert år.
Oslo Economics foreslo 5 ulike tiltak for å forbedre ordningen:
Av disse tiltakene har Miljødirektoratet så langt bare gått videre med tiltak nr. 2, å frikoble refusjonssatsen fra avgiftssatsen.
Høringsinnspill fra bransjen
VKE utarbeidet et høringsinnspill sammen med Norsk Varmepumpeforening og Norsk Kjøleteknisk Forening på høringen om å fryse satsen. Foreningene er enige om at det er hensiktsmessig å fryse refusjonssatsen på dagens nivå, men er bekymret for at behandlingskostnadene for returnert kuldemedium stadig stiger og at dette kan føre til at man får samlet inn mindre kuldemedium.
– Vi er også bekymret for at innsamlingen av HFOer, som har veldig lav GWP-verdi, ikke vil ha de samme insentivene som for kuldemedier med høy GWP. HFO er mistenkt å være en miljøgift og det er for lite kunnskap om effektene den har på miljøet i dag til at den bare kan slippes ut. Vi har derfor bedt Miljødirektoratet om å se på hvordan HFOer kan inkluderes i refusjonsordningen, avslutter Espen Rønning
VKE lanserer en ny praktisk veiledning for ombruk av ventilasjonsprodukter. Veiledningen retter seg mot dem som arbeider med prosjektering, installasjon eller forvaltning av ventilasjonssystemer, og skal gjøre det enklere å ta gode og trygge valg når ventilasjonsutstyr skal brukes på nytt.
Dagens strømstøttemodeller fungerer som en midlertidig avlastning mot høye strømpriser. Likevel løser ikke ordningen det underliggende problemet: Store deler av den eldre bygningsmassen i Norge lekker varme, og løpende subsidier av strømprisen reduserer insentivene for å gjennomføre varige bygningstekniske oppgraderinger.
Europakommisjonen har formelt åpnet traktatbruddsak mot samtlige 27 EU-medlemsland etter at ingen klarte å innlemme det reviderte bygningsenergidirektivet (recast EPBD) i sin nasjonale lovgivning innen fristen i mai 2026.
Det europeiske kjemikaliebyrået ECHA har offisielt klassifisert trifluoreddiksyre (TFA) som reproduksjonstoksisk (kategori 1B), og konkluderer med at stoffet «kan skade det ufødte barnet» og er «mistenkt for å skade fruktbarheten». R-1234yf (HFO) er i dag den største kilden til menneskeskapt TFA fra kuldebransjen.
21. september 2026 – arranger Norsk Innemiljøorganisasjon (NIO) i samarbeid med NemiTek én hel dag viet til kunnskap, forskning og praksis innen inneklima, og en markering av 25 år med NIO.
Kan du tenke deg å ta fagbrev som ventilasjonstekniker ved å være med på teoriforberedende kurs? OTDE og VKE setter nå opp et nytt kurs til høsten.