Retur av HFK klart opp

Retur av HFK-gass. Tall fra Stiftelsen Returgass.
Det viser tall fra Stiftelsen Returgass. – Informasjon til bransjen hjelper, kommenterer Stig Rath i VKE.
Retur av HFK-gass. Tall fra Stiftelsen Returgass.
Det viser tall fra Stiftelsen Returgass. – Informasjon til bransjen hjelper, kommenterer Stig Rath i VKE.
VKE er blant de som har jobbet mye med informasjon om retur av HFK-medier de siste årene.
– Vi har jobbet med å opplyse om hvor klimavennlig og lønnsomt det er å returnere HFK, så det er gledelig at pila nå peker oppover, understreker Rath, bransjedirektør Kulde.
Sammen med NHP-nettverket fikk VKE gitt ut den uavhengige rapporten Utredning av fluorholdige gasser i næringsbygg.
– Vi har også forsøkt å løfte fram medlemsbedrifter som har gode rutiner for å håndtere HFK-gass, og som vi tror kan inspirere andre, forteller Rath. En av bedriftene er Åndheim Kulde på Otta.
På oppdrag fra Enova har Asplan Viak kartlagt kostnader, barrierer og potensial for konvertering til vannbåren varme i bygninger. Studien viser at det er en tydelig sammenheng mellom kompetanse og kostnader. Billig strøm fra vannkraft, og en systematisk satsning på elektrisk oppvarming i mange tiår, er årsaken til at dagens marked for vannbåren varme fortsatt er lite skriver Asplan Viak.
Mens de fleste andre var opptatt med langhelg og å feire 17. mai jobbet en arbeidsgruppe satt ned at Kommunal- og distriksdepartementet hardt med å få ferdig en rapport med tiltak som skal gjør plan- og byggesakprosessen raskere. Arbeidet er et ledd i regjeringens mål om 130 000 nye boliger innen 2030.
I mars ble ny NS 3031 fastsatt av Standard Norge. Det er en stor milepel for alle som jobber med energiberegninger, klimagassberegninger og optimalisering av VVS-installasjoner i bygninger. Her kommer en gjennomgang av bakgrunn og hva som er nytt.
Knut Skogstad og Bjørn-Osvald Skandsen ble under generalforsamling i NHO Byggenæringen valgt som henholdsvis, styremedlem i NHO Byggenæringen og medlem av NHO Byggenæringens valgkomité. Med dette valget er VKE godt representert i Norges viktigste organisasjon for bygg og anlegg.
AREA, den europeiske bransjeforeningen for kuldeentreprenører, arrangert nylig sin generalforsamling. Generalforsamlingen arrangeres hvert år av ett av medlemmene og i år hadde SOSIAD (den tyrkiske kuldeforeningen) invitert til møte i Istanbul. VKE er medlem i AREA og representerer de norske entreprenørene i kulde- og varmepumpebransjen.
Et stort flertall av organisasjonene i arbeidslivet ber regjeringens om ikke å innføre Norgespris på strøm. VKE har gjennom NHO Byggenæringen jobbet for å få frem hvorfor Norgespris er en dårlig løsning for vår bransje og hele næringslivet. – Her blir man forledet til å tro at man sikrer folk varig billig strøm sier Thor Lexow, administrerende direktør i VKE.