Hvordan ta ut enøkpotensialet?

Publisert

Enøk-konferansen 2026 går av stabelen onsdag 29. april på Næringslivets hus i Oslo. Vi gir deg et variert og spennende program som setter fokus på hvordan ventilasjon, kulde og varmepumpebransjen henter ut enøkpotensialet og samtidig opprettholde et godt inneklima med minimale klima- og miljøbelastninger.

Stortinget har satt et ambisiøst mål om å redusere strømbruk i bygninger med 10 TWh innen 2030. Det fokuseres mye på sol- og vindkraft, men energieffektivisering i bygg og industri har et stort potensial. Utnyttelse av termisk energi er nødvendig for å frigjøre elektrisk kraft til elektrifiseringen av samfunnet og kan redusere kostbare innvesteringer i ny kraft. Energikommisjonen mener det kan produseres 6 - 11 TWh mer omgivelsesvarme med varmepumper og det er et potensial på 20 TWh overskuddsvarme i industrien.

På Enøk-konferansen setter VKE og NHO Byggenæringen fokus på hvordan ventilasjon, kulde og varmepumpebransjen kan ta ut enøkpotensialet og samtidig opprettholde et godt inneklima med minimale klima- og miljøbelastninger.

Programmet er under utvikling.

Enøk-konferansen er åpen for alle. Deltakelse er gratis for medlemmer av VKE og har en moderat deltageravgift for andre. Del invitasjonen og ta gjerne med kollegaer! Vi lover at det blir stort faglig og sosialt utbytte!

– Hvis det er én konferanse om enøk du skal få med deg i vår, så er det denne. Meld deg på mens det ennå er plass, sier adm.dir. Thor Lexow. Påmeldingsfristen er 15. april 2026.

Program for dagen

  • Årsmøte i VKE kl. 10.30 (kun VKE-medlemmer)

  • Lunsj kl. 12.00 – 12.45 åpent for alle
  • Enøk-konferansen kl. 13.00 – 17.00 åpent for alle

  • Afterwork/øltime kl. 17.15 (kun VKE-medlemmer)
  • Festmiddag (Frenchie Frognerparken) kl. 19.00

Meld deg på hele eller deler av arrangementet her.

Flere nyheter

  1. |

    Webinar: Hvordan få ned sykefraværet?

    Sykefravær i bygge- og anleggsnæringen påvirker både arbeidsmiljø og lønnsomhet. Det er ikke bare en kostnad, men også en arbeidskraftreserve. Hva koster det din bedrift? Og hvordan kan dere få ned kostnaden?

  2. |

    Julehilsen fra VKE

    Julen ringes snart inn, 2025 går mot slutten og vi kan nyte juleferien med familie og venner. Før helligdagene setter inn benytter vi anledningen til å fortelle kort hva VKE har arbeidet med i året som har gått.

  3. |

    Produktdata for kanal- og baderomsvifter

    En ekspertgruppe satt ned av VKE i samarbeid med PDT Norge har utarbeidet den første datamalen (PDT) for kanal- og baderomsvifter. – Vi i Flexit er storfornøyd med at første PDT nå er på plass. Nå må markedet ta den i bruk og kreve produktdata for baderomsvifter på det standardiserte PDT-formatet fra PDT Norge, sier Jon Dehli.

  4. |

    European Rising Stars

    AREA i samarbeid med World Refrigeration Day lanserer den 4. utgaven av videokonkurransen «European Rising Stars: Celebrating Women and Youth in Cooling”. Konkurransen har som mål å sette fokus på kvinner og unge arbeidstakere i kulde- og varmepumpebransjen.

Påmelding nyhetsbrev

Påmelding til vårt nyhetsbrev

Avmeldingen er mottatt!

Skriv inn din e-post-adresse her: